Zakaj izbrati nas

Novi način obračunavanja
električne energije

1. oktobra 2024 bo v veljavo stopil nov tarifni sistem. Le ta se nanaša samo na omrežnino. Njegov cilj je spodbuditi uporabnike, da s prilagajanjem odjema prispevajo k optimizaciji distribucijskega in tudi širše elektroenergetskega sistema. Vendar za lastnike toplotnih črpalk to ne predstavlja nobene bojazni. V nadaljevanju vam predstavljamo priporočila kako učinkovito upravljati svoje stroške energije in ob enem izkoriščati prednosti s toplotno črpalko.

S 1. oktobrom 2024 bo obračun na položnicah za električno energijo spremenjen in sicer bo sedaj na ceno občutneje vplivala moč odvzema. Za lastnika toplotne črpalke je strah odveč.

Nov sistem obračuna omrežnine povečuje število časovnih blokov z dveh na pet in poleg tega uvaja dve sezoni, glede na čas v letu.

Sezonske spremembe

  • Višja sezona: od novembra do februarja, v času višje sezone bodo glede na dan v tednu in del dneva veljali časovni bloki 1, 2, 3 in 4.
  • Nižja sezona: od marca do oktobra, v času nižje sezone bodo glede na dan v tednu in del dneva veljali časovni bloki 2, 3, 4 in 5.
casovni 0blok glede na sezone za zaracunavnje elektricne energije

KAKO BO DOLOČENA VAŠA DOGOVORJENA OBRAČUNSKA MOČ?

Elektrooperater ima sedaj podrobne merilne podatke o vaši rabi omrežja. Na podlagi vaših navad vas je seznanil z dogovorjeno močjo, ki je nižja od te, ki vam je bila obračunana do sedaj. Če svojih navad ne boste spreminjali, boste na leto plačali celo nekoliko manj ali pa vsaj približno enako – v nižji sezoni bistveno manj, v višji sezoni, ki pa traja le 4 zimske mesece, pa nekoliko več.

Kaj se zgodi v primeru, če presežem dogovorjeno obračunsko moč?

Presežki bodo predstavljali največji strošek. Ob prekoračitvi dogovorjene obračunske moči se za vsako 15-minutno prekoračitev uporabnika obračuna omrežnina za presežno moč.

Zato je potrebno biti previden pri zniževanju svoje dogovorjene obračunske moči. V primeru, da je ne boste spremenili, boste v prehodnem obdobju dveh let za presežke opozorjeni. V tem primeru vam svetujemo, da v tem prehodnem obdobju ne spreminjate dogovorjene obračunske moči.

Kaj sprememba pomeni za lastnika toplotne črpalke?

Naj vas ne skrbi, da boste v prihodnje ob novem načinu obračunavanju omrežnine ob uporabi toplotne črpalke plačevali več. To prikazuje tudi analiza in stimulacija Agencije za energijo (https://www.uro.si/w/ucinki-prenove-obracuna-go), kjer se lahko prepričate, da bodo v večini primerov lastniki toplotnih črpalk celo prihranili. Res je, da se bo novem zvišal strošek za obračunsko moč vendar pa bo cena energije nižja kot je bila do sedaj, kar bo za številna gospodinjstva pomenilo manjši skupni strošek.

Kakšno toplotno črpalko izbrati, da bodo stroški čim nižji?

Čim bolj učinkovito deluje toplotna črpalka, tem višji je njen letni faktor učinkovitosti. Opisuje, koliko enot toplote ogrevalni sistem v povprečju proizvede letno z eno enoto porabljene energije. Višja kot je, bolje je. LFU 4 na primer pomeni, da toplotna črpalka z eno kilovatno uro električne energije v povprečju proizvede štiri kilovatne ure toplote in jo odda v hišo. Poleg kakovosti vgradnje ima na LFU največji vpliv temperatura dovoda. Nižje kot je to, višji je letni faktor uspešnosti.

Smart Grid – inteligentno električno omrežje

Inteligentna električna omrežja, tako imenovana »pametna omrežja«, veljajo za bistveni predpogoj za uporabo obnovljive električne energije, ki se proizvaja v različnih količinah, na primer glede na vreme ali čas dneva. V pametnem omrežju sodobna komunikacijska tehnologija povezuje generatorje električne energije s hranilniki in porabniki ter tako zagotavlja oskrbo z energijo v stabilnem električnem omrežju.

Pametne toplotne črpalke postajajo vse pomembnejše za elektroenergetsko omrežje, saj lahko zaradi svoje omrežno prijazne regulacije razbremenijo omrežja in so nagrajene na primer z nižjimi cenami električne energije ali pa lahko tudi učinkovito uporabljajo električno energijo, ki jo proizvedejo same.

sg ready label

Vse toplotne črpalke Dimplex so pripravljene za SG, kar pomeni, da jih je mogoče integrirati v pametno omrežje z uporabo standardiziranega vmesnika in jih zato upravljati na posebej stroškovno učinkovit način.

Domov Novi način obračunavanja električne energije